Šimpanside jõugud võitlevad territooriumi eest

Darwini evolutsioonilise õpetuse kohaselt avaldub olelusvõitlus kolmes vormis. Sisemine võitlus toimub ühe liigi isendite vahel, liikidevaheline võitlus - erinevat tüüpi isendite vahel. Kolmas vorm on võitlus ebasoodsate keskkonnatingimuste vastu.
Erinevad liigid konkureerivad omasugustega ressursside ja paljunemisvõimaluste pärast erineval viisil, mõned agressiivsemalt, teised aga rituaalsemalt, näiteks ööbikud, kes võistlevad lauldes. Kuigi teatakse, et teised loomad peale inimeste tapavad üht sellist, ei peeta seda tavaliselt planeeritud mõrvaks, vaid pigem instinktiks.
Tuleb välja, et me ei ole üksi, teiste šimpanside tapmise puhul käituvad šimpansid enam -vähem inimestega sarnaselt. Neil on strateegia 5–8 -liikmeliste rühmade või rühmade moodustamiseks ja konkureerivate rühmade üksikute isaste otsimiseks. Seejärel hiilisid nad ohvri juurde, varitsesid ja tapsid ta. Tavaline on ka pidutseda surnud vaenlaste surnukehaga.
Seda käitumist dokumenteeris esmakordselt Jane Goodall praeguses "Gombe šimpansi sõjas". Selle 4-aastase konflikti ajal lagunes kunagi ühendatud šimpansikogukond kaheks konkureerivaks fraktsiooniks. Suurema fraktsiooni isased kasutasid ülaltoodud taktikat, et eemaldada kõik isased muust fraktsioonist.
Mõnda aega vaieldi selle üle, et teadlaste paigaldatud söötmisjaam tõi lühikeseks ajaks kokku kaks eraldi kogukonda ja hiljem oli see vägivallatsemise põhjus. Selle konflikti hilisem uurimine võimaldas järeldada, et konflikti tõenäoline põhjus oli võimuvõitlus kolme kõrge mehe vahel. Kogukond lagunes äsja kroonitud alfaisase ja kahe teise temaga pidevalt silmitsi seisva tüübi vahelise tõusva pinge ajal.
Hiljem tehti ka uuringuid, mis tõestasid, et inimeste suhtlemine ei olnud šimpansikogukondades julmuse põhjus. See dokumentaalfilm YouTube'is näitab, kuidas Ngogo kogukond võitleb teiste kogukondadega oma territooriumi laiendamiseks

Allikas: How infighting turns toxic for chimpanzees https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180326140214.htm